12.12.2015 | Michal Davídek

Náš sbor založený již v roce 1877, který za dva roky oslaví 140 let od svého založení se snažil všemi svými silami pomáhat každému svému bližnímu při ochraně zdraví, životů a majetku.

Byl první na Sedleckoprčicku, který si pořizoval techniku k hašení. Již v roce 1892 vlastnil parní stříkačku. Postupem doby se parní stroje vyměnili za benzínové. A tak od roku 1930 má sbor požární stříkačku DS16 (dvoukolová stříkačka), která je u sboru až dodnes. Po 2. světové válce vlastní sbor požární automobil značky COMER, v roce 1954 je do sboru přiděleno hasičské vozidlo Tattra T805 s požární stříkačkou PS8 (hasičský speciál), která je v současné době od 80tých let minulého století u sboru SDH Kvasejovice.

Trambus

Píše se rok 1975, kdy místní nadšení hasiči z oblastních dílen ZZN Praha přicházejí s myšlenkou přivézt si vodu až na místo zásahu. Došlo k zakoupení vraku cisternového automobilu pro zásahy v našem okolí. Takže se započala přestavba zakoupeného vozu Škoda S706. S nadšením hasičů vlastním se hasiči pustili do práce. U jejího zrodu byli Jaroslav Vodrážka, Boh. Janů, Josef Chaloupka, bratři Šetinové, V. Vrána, V. Pilík, p. Míka a mnoho dalších členů požárníků. Tato výjezdová požární cisterna byla prvním zásahovým vozidlem na Sedlecku. Tento vůz byl pořízen za částku 140.000,– Kčs.

O deset let později se stává velitelem sboru Josef Chaloupka, který začíná působit i v okresní radě velitelů. Dochází k první přestavbě požární zbrojnice, hlavně k zateplení garáží. Zásluhou Karla Drábka je přidělena do sboru technika – Tatra 148 Cas 32 a požární automobil IFA.

Ke druhé přestavbě zbrojnice dochází v roce 1998 a v roce 2000 je slavnostně otevřena, takže zásahová vozidla mohla vyjíždět přímo na pozemní komunikaci.

V roce 2006 byla pomocí dotace opravena a upravena Tatra 148 v Pečkách.

Do sboru poté přichází další dvě vozidla. Tatra 148 Cas velkoobjemová cisterna a požární automobil Nissan Terano. Tyto vozidla jsou vlastními silami přestavěna a nalakována.

Přestavbou a úpravou prošla také IFA, kdy byla upravena pro účely zásahu. Ta sloužila sboru až do letošního roku, kdy Město Sedlec-Prčice reagovalo na vypsanou dotaci z Ministerstva vnitra na pořízení nové techniky. Město získalo dotaci 2.500.000,– Kč a s vlastní investicí stejné částky bylo pořízeno nové zásahové vozidlo značky MAN 13.290 Cas 20/2500/2MR. Na výrobě tohoto vozidla se podílela továrna hasicí techniky THT Kobit Slatiňany.

Tento vůz je opravdovým výkvětem současné požární techniky. Motor má 290 kW, převodovka je osmistupňová manuální, pohon 4×4. V kabině je místo pro 6 hasičů, v prostoru posádky jsou umístněné hasicí přístroje, vysílačky a osvětlovací baterie. Řidič ze svého místa může ovládat zapínaní čerpadla v nástavbě, různé další prvky vybavení a velitel má k dispozici navigaci s přímým propojením na centrální řídící jednotku IZS.

V nástavbě vozidla se nachází nízkotlaké a vysokotlaké čerpadlo s připojením na první zásah u požáru. Dále naviják s vysokotlakou hadicí o délce 60 metrů. Dále plovoucí čerpadlo, vysouvací osvětlovací stožár na dálkové ovládání, motorové pily, centrála, kalové čerpadla, odsavač kouře, veškeré hadicové vybavení s proudnicemi, další dýchací přístroje s rezervními lahvemi, vyprošťovací zařízení, prostředky pro sanaci, horolezecké potřeby. Na nástavbě je také umístěn skládací žebřík, člun a nářadí na likvidaci nebezpečných odpadů. V přední části vozidla je také umístěno kropící zařízení.

Čerpadla jsou ovládána jak mechanicky, tak i elektronicky, kdy má velitel zásahu přehled o všech činnostech zásahového vozidla na jedné obrazovce.

JPO II

Sport

Technika

Historie

 

PODPORUJÍ NÁS

Město Sedlec-Prčice Město Sedlec-Prčice

Lobkowicz Lobkowicz

Monínec Monínec

HZS Středočeského kraje HZS Středočeského kraje

Středočecký kraj Středočecký kraj